Jdi na obsah Jdi na menu
 


MRAVY, OBYČEJE, ZVYKY

TRADIČNÍ národní kulturní dědictví  

 

 NOVÝ ROK - 1.1. - 1. leden aneb Novoroční vinšování

První leden byl za Nový rok stanoven po zavedení gregoriánského kalendáře v roce 1582. A na základě lidové tradice se v tento den dodržovali osobité zvyky.

Lidé věřili, že po celý rok se jim bude dařit tak, jak si počínali na Nový rok. Proto si dávali pozor, jak se k sobě chovali. Lidé se neměli hádat, rozčilovat, zlobit se na sebe. Vše muselo být čisté a dodržovat pořádek a nerozbít např. nádobí,  vše uklizeno, aby tak bylo po celý nastávající rok. Nesmělo se prát, mýt!  

Pro úspěšný rok by lidé měli mít na sobě něco nového a v kapse pár peněz... Také se na Nový rok sledovalo, kdo ten den vstoupil do příbytku - jestli to byla žena - věštilo to nepříjemnosti v novém roce. Jestli dítě - přinášelo štěstí. 

Na Nový rok chodili chlapci koledovat:

Dnes je první den roku,

přišli jsme Vám popřát trochu,

aby jste měli štěstí, zdraví stálého

a peněženku nikdy prázdnou!

 

TŘÍ KRÁLOVÉ - 6.1.- 6. leden aneb K+ M+B

Svátek Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara byl neodmyslitelně spojen s končícím vánočním obdobím, tříkrálovou koledou a likvidací vánočního stromečku.  

Podle evangelia sv. Matouše vznikla středověká legenda o třech králích, kteří přišli do Betléma v den narození malého Ježíška. Navštívili ho s dary  ( zlato, kadidlo, myrhu aneb vonnou pryskyřici) a poklonili se mu.

 

Tříkrálová koleda je významná svou dlouhodobou tradicí, při níž koledníci přicházeli do domů, modlili se, zpívali koledu:  

              My tři králové přišli jsme k vám,              

zdraví, štěstí přejeme vám.

Zdraví,štěstí, dlouhá léta,

my  jsme přišli k vám zdaleka.

Daleká cesta je naše: od Betléma ze salaše. 

Po dozpívání koledníků bylo zvykem nad domovní dveře napsat bílou křídou dvě číslice letopočtu a iniciály tří biblických mudrců - králů K+M+B neboli Kašpara, Melichara, Baltazara.

Tato tříkrálová obchůzka mívala slavnostní ráz a jejím smyslem bylo požehnat všem navštíveným domům i  bydlícím lidem a ochránit je od neštěstí, nemocí. 

  Současný zvyk:  2018  K + M + B  

 

HROMNICE - 2.2.- 2. únor aneb Svátek svíček hromniček

Církevní svátek Hromnice je svátkem, který se slaví přesně 40 dnů po narození Ježíše - 25. prosince neboli dnes se slaví jako Uvedení Páně do chrámu. Svátek je spjat se strachem z blesků, hromů!  A provází ho symbolika světla, jenž mu lidé přikládali velkou moc. Světlo dokázalo totiž zvítězit nad tmou - tedy zlem. Představuje symbol víry.

 

SVATÁ DOROTA - 6.2. - 6. únor aneb Patronka zahradníků

 

Od 7. století se začala šířit legenda o sv. Dorotě - o  krásné dívce, pocházející z křesťanské rodiny. Tato Dorota žila ve 4. století v městě  v Malé Asii, a protože odmítla místodržícího - byla mučena a popravena. To je hlavní vysvětlení legendy o sv. Dorotě, která bývala a pořád je zobrazována  s růžemi, jablky - s věncem růží a  s anděly, kteří nad ní drží růžové girlandy. Proto je považována za patronku květinářů, zahradníků neboli ochránkyní nevěst.

Podle legendy o umučení Doroty se hrají  i oblíbené obchůzkové hry:

Byla krásná Dorota, byla krásná Dorota,

pobožného života, pobožného života, ... 

 

Dušičky - 2. listopad aneb Památka všech zemřelých

Křesťanský svátek, který je spojený se vzpomínkou a modlitbou za mrtvé, jejichž duše ještě pobývají v očistci a procházejí přípravou na vstup do nebe. Proč jsou důležité modlitby živých za mrtvé? Mohou pomoci k očištění od hříchů. Tento svátek se slaví hlavně návštěvou hřbitovů, hrobů zemřelých, které zdobíme květinami, věnci a svíčkami. Zvykem je očistit hrob a ozdobit jej umělými nebo živými podzimními květinami a svíčkami. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Jazyky

ČeštinaEnglishSlovenčinaRuština


Poslední fotografie


Kontakt

Bc. Gabriela Hančlová - IČ: 605 60 029

Kancelář:
náměstí Práce 2512, čdv. 616,PSČ: 763 02 Zlín
Provozní doba dle dohody po telefonu
od 9.00 - 17.00 i Email, SMS
individuální přístup ke klientovi
www.agenturaaktivniclovek.com
www.aktivniclovek-fotoartshop.com

Mobil: +420 775 090 736

aktivniclovek@email.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< duben >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Statistiky

Online: 3
Celkem: 162704
Měsíc: 6490
Den: 173