Jdi na obsah Jdi na menu
 


MR:Tradice, zvyky a obyčeje...

1. Oslavy dobré úrody aneb dožínky, vinobraní, oslavy piva...- referát

Víte o tom, že mnoho lidových obyčejů  začátkem léta mělo jediný cíl. A to - zajistit dobrou úrodu - obilí, vína, chmele? Oslavy ukončení těžké práce, sklizně obilí, brambor, vinných hroznů, chmele.... patřily mezi nevýznamnější lidové letní svátky. Těmto svátkům se říkalo dožínky a na Moravě dožatá. Slavily se ve všech zemědělských krajích, především tam, kde se pěstovalo obilí.

A jaký byl průběh slavnosti dožínek? Na ozdobeném voze květinami, pentlemi se z pole vezl poslední svazek obilí, kterému se říkalo snop neboli baba, děd, Barbora, žebrák. Kolem ozdobného vozu šli lidé, tanečníci, muzikanti, lidoví zpěváci. A jeden z nich vyvolený předával ze všech druhů obilí uvitý věnec tzv. dožínkový věnec, panu hospodáři nebo šafářovi, na panských statcích vrchnosti, jimž bylo přáno štěstí, zdraví a dobrou úrodu v příštím roce.

Dožínková oslava představuje starý obyčej, který se slavil již v antickém Řecku, Římě a u nás v Čechách až o třicetileté válce v 17. století. Je důležité také připomenout, že dožínkové slavnosti neboli průvody s nazdobenými vozy, doprovázené muzikou a tanečníky  se např. v r. 1792 účastnily slavnostního průvodu při korunovaci Františka I. českým králem. A také v roce 1895 byl v rámci Národopisné výstavy českoslovanské inscenován slavnostní dožínkový průvod. Co se snažili vlastenci vyjádřit pomocí lidových tradic, co myslíte? (GH)

2. Co je advent  aneb adventní  čas  začal...

Advent je počátkem církevního roku, od narození Krista podle křesťanů. Je to období příchodu Mesiáše, jenž zahrnuje období čtyř týdnů před Štědrým dnem. Tedy vždy začíná nedělí, která se blíží k svátku sv. Ondřeje  - k 30. listopadu. Další možností, kterou může advent začínat je neděle mezi 27.11. a 3.12. Délka adventu je dvacet dva až dvacet osm dní. Pro věřící křesťany je adventní čas obdobím,  kdy dodržují půst,  střídmost zachovávají v pití a jídle, chodí pravidelně do kostela. Existují čtyři adventní neděle: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Církevní advent - tedy každá neděle v každém týdnu měla z církevního hlediska jiný význam. V kostele je upřednostněna modlitba a vše je laděno, tím se myslí - veškerá výzdoba v kostele do tmavě fialové postní barvy. Ale i zde se vyskytují výjimky: tou je třetí v pořadí neděle adventní, kterou nazývaly tzv. Gaudete. Ta probíhala ve znamení radosti a barvou výzdoby kostela byla barva růžová.

Je důležité si připomenout, že v rámci adventu se slaví několik svátků svatých: sv. Ondřej, sv. Barbora, sv.Mikuláš, sv. Lucie, kolem nichž se soustředily různé obyčeje a pověry, které se dodržují dodnes.

Co znamená a představuje advent v současné době? Pro mnoho z nás představuje návrat k jeho náboženskému smyslu, je časem příprav na Vánoce a vymýšlení jídelníčku na Štědrý den, pečení cukroví nebo přemýšlení o dárcích... Je zábavou, kterou přinášejí tradiční zvyky a obyčeje. Ale také v mnoha městech, v obcích advent znamená rozsvícení vánočního stromku, předvánoční slavnosti s hudbou a koledami, s ohňostrojem. A u mnoha rodin advent představuje zhotovený nebo koupený adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně každou neděli zapalují...

První neděli se zapálí jedna svíčka a nechá se chvilku hořet. Druhou neděli se zapalují dvě, pak další neděli tři, až nakonec hoří všechny svíčky najednou, které symbolizují, že advent je u konce a za dveřmi je Štědrý den - štědrovečerní večeře, rozbalování dárků, posezení s rodinou, rozsvícení stromku, zpívání koled u stromku, návštěva kostela na půlnoční mši.(GH) 

.3. " Valentinky " aneb zamilované důkazy vzájemných citů..

S valentinkami bývá spojován svátek sv. Valentina, který je oblíben po celém světě mezi zamilovanými lidmi. Kdo byl Valentin a proč tento svátek vznikl, kde jsou jeho počátky ? To jsou otázky, které si klademe...

Byl to římský kněz a lékař, jenž byl mučen ve 3. století za císaře Claudia  II. a pohřben u silnice Via Flaminia ?  Nebo biskup z města Terni poblíž Říma, jehož umučení připadá  také na 14. února roku 269 ? Nejvíce blížící pravdě se zdá, že se jedná o jednu tutéž osobu.  

Dnes je sv. Valentin považován nejen za mučedníka, ale za patrona zamilovaných. I historickou osobnost a ne jen legendu, jehož hrob se na jedné ze silnic do Říma stal poutním místem křesťanů. Hlavními symboly svátku všech zamilovaných jsou - srdce, květiny, holubičky, valentinky aneb zamilovaná psaníčka: ,, pošlu Ti psaníčko, mé milé srdíčko heart".Nejstarší valentinky aneb zamilovaná přání pochází ze 16. století a v roce 1800 se staly módou, mající podobu tištěné, ručně vybarvené mědirytiny. Později se přidaly litografie a kolorované dřevorytiny s motivy srdíček, ptáčků, holubiček, květin, amorků...Ve 21. století si zamilovaní posílají valentinky tzv. elektronickou poštou.

Proč se ze zcela běžného mučedníka, stal jeden z nejznámějších světců - sv. Valentin, mohou právě " valentinky ".  Z legendy se dozvídáme, že se do uvězněného Valentina zamilovala žalářníkova dcera a on jí zanechal dopis podepsaný:

,, S láskou Tvůj Valentin " Tato větička se dochovala dodnes a používá se místo podpisu.  Totiž správná valentinka je  ta anonymní... (GH)

 

 
 

 


Jazyky

ČeštinaEnglishSlovenčinaRuština


Poslední fotografie


Kontakt

Bc. Gabriela Hančlová - IČ: 605 60 029

Kancelář:
náměstí Práce 2512, čdv. 616,PSČ: 763 02 Zlín
Provozní doba dle dohody po telefonu
od 9.00 - 17.00 i Email, SMS
individuální přístup ke klientovi
www.agenturaaktivniclovek.com
www.aktivniclovek-fotoartshop.com

Mobil: +420 775 090 736

aktivniclovek@email.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< duben >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Statistiky

Online: 5
Celkem: 401373
Měsíc: 11010
Den: 419