Jdi na obsah Jdi na menu
 


MR: Sport aneb žijte aktivně!

1.Sport - Lední hokej aneb nejrychlejší hra

Sporty zahrnují řadu různorodých odvětví, a proto se dnes zaměříme na jedno z nejvýznamnějších, a sice lední hokej.

Lední hokej - hra známá po celém světě, která zahrnuje soupeření dvou mužstev, přičemž obě se snaží dostat černý kus gumy tzv. puk do branky soupeře. Lední hokej, též znám jenom pod názvem hokej, se hraje na třetiny, přičemž jsou celkem tři a jedna se odehrává 20 minut. Na každé straně bojuje 6 hráčů (z toho 5 hráčů v poli, tedy 3 útočníci - levá křídla, střední útočníci tzv. centři a pravá křídla, dále pak 2 obránci tzv. beci a 1 hráč v bráně) proti soupeři stejného počtu.

Tato nejrychlejší kolektivní hra na světě je nejvíce populární v zemích Severní Ameriky, což znamená Kanada a USA a pak také v Evropě, především pak v Rusku, ve Skandinávských zemích (hlavně ve Švédsku a Finsku) a pak také v zemích střední Evropy (Česká republika, Slovensko a další). V ostatních evropských zemích je tento sport velmi populární, ale jejich výběry nedosahují takových významných výsledků a úspěchů jako již výše zmíněné státy, jedná se o země: Švýcarsko, Německo, Norsko, Dánsko, Slovinsko, Kazachstán, Francie a další, které zatím jen přitakávají soupeřům velkých rozměrů.

Nejkvalitnější hokejovou ligou světa je kanadská - americká NHL, která již řadu let (konkrétně od roku 1917) baví fanoušky po celém světě, kteří neváhají kvůli nejkvalitnějšímu hokeji světa ponocovat do časných ranních hodin. Za neoficiální nejlepší tým světa je každoročně považován vítěz Stanley Cupu, což je trofej, o kterou se každoročně hraje právě v kanadské - americké NHL. Posledním vítězem, a tedy i tým, který je aktuálně považován za nejlepší na světě, jsou kalifornští Los Angeles Kings. V Evropě je za nejlepší ligu považována ruská KHL, která vznikla v roce 2008 jako nástupce ruské Superligy a od již zmíněného roku 2008 se všemožnými způsoby snaží vyrovnat National Hockey League (NHL) a zatím se jí to daří především po stránce finanční, ale po stránce hokejové kvality, prestiže a hokejové vyspělosti stále poměrně výrazně zaostává a otázkou zůstává, zda má KHL vůbec šanci přiblížit se NHL.

Sezóna většinou začíná začátkem podzimu, tedy v Evropě na začátku září např. KHL a Extraliga ledního hokeje tzv. (ELH) , dále se pak rozjíždí NHL začátkem října a reprezentační akce většinou začínají až začátkem listopadu (avšak reprezentační výběry se scházejí již uprostřed letních měsíců, ale to jen kvůli předsezónním ambicím trenérů, kteří se snaží hráče psychicky a fyzicky připravit na významnou akci, která se v následující sezoně má konat; nebo také z důvodu zkoušení nových hráčů, kteří by mohli být přínosní pro reprezentační mužstvo v budoucnosti).

NHL si každoročně jezdí vlastní soutěž a takřka vůbec ji její představitelé nepřerušují, jen pouze ve výjimečných případech v tzv. olympijských sezonách, kde se každé 4 roky střetávají nejlepší hráči světa. To v Evropě je tradicí zastavovat domácí soutěže v jednotlivých zemí a pouštět tak nejlepší hráče ze svých soutěží na reprezentační akce. Nejvýznamnější akcí tohoto druhu je tzv. Euro Hockey Tour, kde se střetávají 4 nejlepší celky Evropy (a sice Rusko, Finsko, Švédsko a také Česká republika), které po celou sezonu mezi sebou soupeří a snaží se předčit své soky na těchto akcích, přičemž sezona je každoročně zakončena vrcholem sezony, Mistrovstvím světa v lední hokeji a pokud se nejedná zrovna o olympijský rok, tak se hovoříme o nejvýznamnější reprezentační akci sezony, přičemž to nadcházející v roce 2015 se zrovna bude konat u nás v České republice.

V tomto článku jste se mohli setkat s popisem nejrychlejší kolektivní hry světa, tedy ledního hokeje. V příštím vydání se zaměříme na nejoblíbenější a nejpopulárnější sport světa, a sice fotbal. (J.H.)

 

 
 

 


Jazyky

ČeštinaEnglishSlovenčinaRuština


Poslední fotografie


Kontakt

Bc. Gabriela Hančlová - IČ: 605 60 029

Kancelář:
náměstí Práce 2512, čdv. 616,PSČ: 763 02 Zlín
Provozní doba dle dohody po telefonu
od 9.00 - 17.00 i Email, SMS
individuální přístup ke klientovi
www.agenturaaktivniclovek.com
www.aktivniclovek-fotoartshop.com

Mobil: +420 775 090 736

aktivniclovek@email.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< duben >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Statistiky

Online: 5
Celkem: 401372
Měsíc: 11010
Den: 420