Jdi na obsah Jdi na menu
 


MR: Módní okénko aneb cestování do historie...

1. Význam módy aneb může oblečení ublížit člověku? úvahový článek        

Co je to móda? Móda představuje přejaté historické změny v oblečení, a proto ji můžeme označit za značku světoběžnictví. A proč? Ve stylech oblečení se totiž odrážejí politické kulturní vlivy světových společností. Pomocí módy můžeme vyjádřit vlastní individualitu, osobnost - ať se již prezentujeme jakkoli, vždy naše oblečení vypovídá něco o nás a našem životním postoji. S vyjádřením individuality to nebylo, ale hned!

Až do 20. století oblečení nevyjadřovalo individualitu jedince, nýbrž jeho postavení v hierarchii společnosti. Móda i nadále zůstávala výsadou vyšších společenských vrstev. Šlechta tak disponovala prostředky na zakoupení jemných a kvalitních látek. Zatímco prostý lid vlastnil pouze hrubý pracovní oděv, obyvatelé venkova si zhotovovali lidové a slavnostní kroje vyjadřující jejich regionální příslušnost.   Móda je všude kolem nás a těší se obrovské pozornosti, protože může znovuobjevovat minulost, jednak spojováním nebo inovativním zpracováním stylů, ale vždy může přicházet s něčím novým, inspirujícím a originálním! Moje rada zní: ,, Užívejte si s módou. Oblékejte se prakticky a účelně s ohledem na vaše zdraví těla." Protože z nošení oblečení nemá vznikat tlak, škrcení - oděv se musí přizpůsobit tělu, a nikoliv tělo oblečeni.

 Zde jsou přestupky v odívání proti zdravému vývoji:

A) pokrývka hlavy má být podle zdravotních pravidel co nejlehčí. Velmi nezdravé je nositi na hlavě šátek v horkém počasí po celý den.

B) účes má být co nejjednodušší, aby se vlasy nepařily, za horka netřepily a nevypadávaly. Pravidelně umývaly.

C) úzké límečky jsou škodlivé, neboť brání odtoku žilné krve z hlavy. Hitem jsou rozepnuté košile.

D) obuv nemá nikdy nohu tísnit. A vysoké podpatky sice zvyšují postavu, ale znetvořují nohu a bývají příčinou úrazu.

E) rukavice se nenosí z důvodu společenských a zdravotních - zakrývají kosmetické vady. Rukavice chrání ruce před  účinky povětrností.

Proti čemu chrání oblečení? Je to 1.proti vlivům povětrnosti: A) proti zimě a prudkým změnám teploty, B) proti dešti, vlhkosti, větru, C) proti spálení sluncem. 2. proti mechanickému poškození kůže - na lovu, výletech, proti štípání hmyzu, úrazu. 3. proti znečištění prachem, potem, bakteriemi.

Snahy po zdokonalení oblečení po stránce hygienické směřují k tomu, aby oděv byl ochranný proti znečištění, nákaze - svrab ložní, vlhkosti těla a bezpečný proti vnějším vlivům na tělo, a aby umožňoval pohyb. Dále zaručoval termoregulační schopnost. V dnešní době se zdravotní poslání oděvu stalo nerozlučnou součástí jeho estetické stránky: nemůže být krásný šat, který by bránil pohybu těla, nedal by se čistiti. Jen hygienické oblečení je estetickým a rozhodujícím hlediskem a s ohledem na zdraví - nutným a důležitým pro absolutní krásu oděvu...   27.11.2014 (GH)                                                                                                                                     

2. Móda  aneb vývoj oděvu                               

                                                  

 
 

 


Jazyky

ČeštinaEnglishSlovenčinaRuština


Poslední fotografie


Kontakt

Bc. Gabriela Hančlová - IČ: 605 60 029

Kancelář:
náměstí Práce 2512, čdv. 616,PSČ: 763 02 Zlín
Provozní doba dle dohody po telefonu
od 9.00 - 17.00 i Email, SMS
individuální přístup ke klientovi
www.agenturaaktivniclovek.com
www.aktivniclovek-fotoartshop.com

Mobil: +420 775 090 736

aktivniclovek@email.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< duben >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Statistiky

Online: 8
Celkem: 401352
Měsíc: 11003
Den: 418